next up previous
Naprej: Merilni rezultati Gor: Procesni merilni sistemi Nazaj: Opis merilnega instrumentarija

Opis merilnega postopka

Ko posamezne enote povezemo po prilozeni shemi v merilni sistem moramo najprej zagotoviti da ni fazne premaknitve med U in I. To storimo tako da z DSO merimo napetost na vhodu integratorja in pa na pin 3 7411 pri nap. vhodu. Z faznim regulatorjem dosezemo fazno premaknitev 0 . Nadaljnje umerjanje pulzno-sirinskega modulatorja potekaz dolocanjem frekvence integratorja, ki ga dosezemo z spreminjanjem histereze Schmitovega prozilnika. Frekvenca mora biti vsaj 2 visja od vhodne frekvence (100Hz), pri zgornjih vrednostih nas omejujejo dvizni casi inverterjev 4009. Eksperimentalno dolocimo frekvenco 35 KHz.

Naslednji problem je izlocanje offsetne napetosti, kajti vsaka nap. na vhodu se pristeva merjeni velicini in nam tako prispeva k pogresku. Postopek izlocanja poteka tako, da tokovni del odklopimo in merimo trikotno napetost na izhodu in opazujemo duty cycle na izhodu prozilnika, ki mora biti 50%. To pomeni da je cas dviganja rampe enak casu spuscanja. To dosezemo z spreminjanjem 10k trimerpot. na LF3562. S tem tudi odpravljamo nesimetrijo napajalne napetosti.

Merimo dve odvisnosti: odvisnost izhodne nap. na 8 in odvisnost frekvence od moci. Ker je v industriji merilni objekt obicajno ni na istem mestu kot odcitovalnik moramo informacijo prenasati, v tem primeru po opticnem kablu. Kot varnostni signal da naprava deluje zacnemo z zivo niclo. Signal imamo na izhodu tudi ko nimamo na vhodu nicesar. Zivo niclo naredimo z prednapetostjo, ki jo nastavimo z zap. vezavo trimerpot. 10k in 1k na + vhodu 7415. Maksimalno vrednost nastavimo z ojacanjem trimerpot. na neg. vhodu 7415. Dioda skrbi za to da nam 7415 ne gre v negativno nasicenje. Podobno umerjamo pri merjenju izh. nap. v odvisnosti od moci, kjer z trimerpot. na + vhodu dosezemo da je izhodna napetost 0V in na -vhodu maksimalno ojacanje 1V.



Leon Kos
Wed Jan 17 11:30:40 GMT+0100 1996