next up previous


{ Osnove mikrora"cunalnika

Mikkrora"cunalnik se lahko uporablja za razne namene. Najbolj poznani si osebni mikrora"cunalniki, ki so splo"snonamenski. Zaradi nizke cene in fleksibilnosti pa so uporabni tudi za procesno in krmilno tehniko. Mikrora"cunalnik je nizko energijski sistem za obdelavo informacij. Prav zaradi male porabe in uporabe je postal priljubljen in uporabljan v vse ve"cih bran"zah industrije.

Jedro mikrora"cunalnika je seveda mikroprocesor. Za u"cni primer na vajah upora"bljamo "ze zastarel mikroprocesor 6800 oz. njegovo izvedenko 6802 ameri"skega proizvajalca Motorola. Poleg te izvedenke, obstajajo tudi druge (6801, 6803, 6808, 6809, ...), ki omogo"cajo bolj"se lastnosti, tako na strojnem (WH), kot na programskem nivoju (mikrokoda).

Vsak mikroprocesor ima naslovno vodilo (Address bus), ki je enosmerno in dvosmerno podatkovno (Data bus). 6800 ima 16 bitno naslovno in 8 bitno podatkovno vodilo. Za arbitra"zo pa skrbi posebno kontrolno vodilo, ki skrbi za komunikacijo in dolo"canje smeri prenosa podatkov po podatkovnem vodilu.

Sam mikroprocesor za svoje delovanje seveda potrebuje "se ostale spremne enote, ki tvorijo zaklju"ceno enoto (mikrora"cunalnik).

RAM
Je splo"sno namenski bralno/pisalni prostor, ki ga mikroprocesor uporablja za svoje delo, kot tudi za obdelavo informacij, ki jih tu shranjuje. Poznamo dinami"cne in stati"cne pomnilnike RAM, ki se s programskega nivoja ne razlikujejo, razlika je le v na"cinu pristopa k pomnilni celici in hranjenju podatka. Stati"cni pomnilnik hrani informacijo toliko "casa dokler ima napajanje. Dinami"cni pomnilnik pa zahteva vsakih nekaj milisekund poseben osve"zevalni cikel, ki omogo"ca, da se informacija v pomnilniku ne izgubi. Novej"si pomnilniki RAM FLASH RAM omogo"cajo tudi shranjevanje informacij brez priklju"cene napajalne napetosti.

ROM
Obstaja ve"c vrst pomnilniku, ki omogo"cajo le branje podatkov. Hitost branja podatkov je po"casnej"sa kot pri pomnilnikih RAM.
V/I enote
Mikroprocesor bi bil sam sebi namen, "ce ne bi posredoval obdelanih informacij preko vhodno/izhodnih naprav. Te naprave so potrebni vmesnik med mikroprocesorjem in zunanjim svetom. So lahko zelo razli"cne. PIO je vmesnik za paralelno komunikacijo z zunanjimi napravami, SIO pa za serijsko komunikacijo.

Glavne lastnosti mikroprocesorja MC6800

Statustni ragister (CCR) se interno uporablja za ugotavljanje rezultata izvr"sene operacije.

N
zastavica za negativni predznak
Z
v akumulatorju A je vrednost ni"c
V
prekora"citev obsega pri predzna"ceni artimetiki
C
prenos iz najvi"sjega bita
I
onemogo"citev prekinitve
H
medprenos (za BCD ra"cunanje)



Leon Kos
Mon Apr 15 12:50:41 GMT+0100 1996